Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Šiaulių apylinkės teismas
lt
En

Terminai

Informacija atnaujinta 2018-05-29 14:56:35

Dažniausiai vartojamų terminų sąrašas žiniasklaidai

1. Baudžiamojoje byloje teismas priima nuosprendį, baudžiamąjį įsakymą arba nutartį.

Nuosprendis – pirmosios arba apeliacinės instancijos baigiamasis bylos dokumentas, kuriuo 1) kaltinamasis pripažįstamas kaltu ir jam skiriama bausmė arba jis atleidžiamas nuo bausmės, 2) kaltinamasis išteisinamas arba 3) byla nutraukiama.

Teismo baudžiamasis įsakymas – tai nuosprendis, kurį teismas priima nerengdamas bylos nagrinėjimo teisme. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas reiškia asmens teistumą. Teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja, jei kaltinamasis nepaduoda prašymo su reikalavimu surengti bylos nagrinėjimą teisme.

2. Civilinėje byloje teismas priima sprendimą, preliminarų sprendimą, sprendimą už akių, teismo įsakymą, nutartį, nutarimą, taip pat atskirąją nutartį.

Sprendimas – pirmosios arba apeliacinės instancijos baigiamasis bylos dokumentas, kuriuo ginčas išsprendžiamas visiškai (kai ištirti visi įrodymai ir teismas išsprendžia byloje pareikštų visų reikalavimų pagrįstumo klausimą).

Preliminarus sprendimas – rašytine tvarka priimtas pirmosios instancijos teismo procesinis sprendimas, kai pagal pateiktus įrodymus yra pagrindas ieškinį tenkinti. Preliminarus teismo sprendimas apeliacine ar kasacine tvarka neskundžiamas, jis įsiteisėja, jeigu per įstatyme nustatytą terminą atsakovas nepareiškia motyvuotų prieštaravimų.

Sprendimas už akių – pirmosios instancijos teismo procesinis sprendimas, priimamas įstatyme numatytais atvejais (pavyzdžiui, kai į teismą neatvyksta viena iš kviestų šalių ir neprašo bylą nagrinėti jai nedalyvaujant). Šalis, dėl kurios priimtas sprendimas už akių, negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau gali paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

Teismo įsakymas – rašytine tvarka per itin trumpus terminus netiriant įrodymų priimamas pirmosios instancijos nustatytos formos procesinis sprendimas, kuriuo patvirtinamas kreditoriaus piniginis reikalavimas. Teismo įsakymas apeliacine ar kasacine tvarka neskundžiamas ir įsiteisėja, jei skolininkas nepareiškia prieštaravimų.

Nutartis – dėl tarpinio bylos klausimo priimtas bet kurios instancijos teismo procesinis sprendimas, kuriuo byla neišsprendžiama iš esmės. Taip pat pirmosios instancijos galutinis procesinis sprendimas, kuriuo byla nėra išsprendžiama iš esmės (pavyzdžiui, dėl atsisakymo priimti ieškinį (prašymą), dėl bylos perdavimo pagal teismingumą, dėl bylos nutraukimo). Aukštesniojo teismo galutinis procesinis sprendimas.

3. Administracinėje byloje (nagrinėja administraciniai teismai) teismas priima sprendimą arba nutartį.

Sprendimas – dokumentas, kuriame administracinis teismas įvertina teismo posėdyje ištirtus įrodymus, konstatuoja, kurios aplinkybės, turinčios bylai esminės reikšmės, yra nustatytos ir kurios nenustatytos, kuris įstatymas turi būti taikomas šioje byloje ir ar skundas (prašymas, pareiškimas) yra tenkintinas. Skundas (prašymas, pareiškimas) gali būti tenkinamas visiškai ar iš dalies.

Daugiau sąvokų galima rasti:

Teismo darbo laikas

Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio – nuo 8.00 val. iki 17.00 val.
Penktadienį – nuo 8.00 val. iki 15.45 val.
Pietų pertrauka – nuo 12.00 val. iki 12.45 val.
Švenčių išvakarėse dirbame viena valanda trumpiau.

Dokumentai priimami ir išduodami

Pirmadienį ir trečiadienį – nuo 8.00 val. iki 17.00 val.
Antradienį ir ketvirtadienį – nuo 7.30 val. iki 17.30 val.
Penktadienį – nuo 8.00 val. iki 15.45 val.
Švenčių išvakarėse dirbame viena valanda trumpiau.

Naujienų prenumerata

Korupcijos prevencija